historia
festiwal
II edycja
Dzień 17 sierpnia okazał się być wyjątkowo pogodny i gorący, a już dzień wcześniej przyjechała w nocy scena, która – jak się później okazało – była prawdziwie festiwalowa. Całonocne prace na terenie przylegającym do HOTELU MUCZNE związane z organizacją infrastruktury poszły nad wyraz sprawnie, a już od samego rana trwały próby muzyczne, aby o godzinie 16:00 – zgodnie z programem imprezy rozpocząć popołudnie i wieczór festiwalowy, którego głównym elementem była wysoka na 10m i szeroka na 12m scena z gigantycznym niemal 7-metrowym ekranem tylno projekcyjnym napędzanym przez projektor wysokiej rozdzielczości i jasności oraz pełnym oświetleniem scenicznym.
Po powitaniu gości i podziękowaniu za kolejny rok bycia razem z festiwalem koncert otwarcia został wykonany przez zespół Wilcze Echa, a wszyscy goście przeprowadzali festiwalowy rekonesans wśród stoisk. Jak w poprzednim roku kulinaria cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ale także sztuka ludowa i rękodzieło było mocno obleganym stoiskiem. Wiele osób skusiło się na koszulki DOLINA SANU oraz W GÓACH JEST WSZYSTKO CO KOCHAM, a i publikacje wzbudziły niemałą ciekawość i znalazły swoich nabywców.
Tym razem też sporo się działo w zakresie atrakcji dla najmłodszych, którym w namiocie zorganizowano konkursy plastyczne – rysunkowy i lepienia w glinie, a następnie konkurs wiedzy o dolinie Sanu i regionie, gdzie dzieci udowodniły jak uważnymi są obserwatorami przyrody i jak zaskakująco dużą posiadają wiedzę.
Na scenie pojawił się Klaus Trzaska Band i rozruszał publiczność różną od poprzednio występującego zespołu a na terenie festiwalu tłum zaczynał gęstnieć i coraz lepiej się bawić, powolutku też słońce chyliło się ku zachodowi. Co oznaczało, że przed nami za chwilkę pojawią się projekcje tym bardziej, że ekran rozświetlony został logiem portalu DOLINA SANU.
W tym tez momencie na scenie pojawili się organizatorzy oraz przyjaciele i wolontariusze, którzy przyczynili się do kolejnej edycji. Wszyscy zostali przedstawieni, a przy okazji wyjaśniono skąd i w jakich okolicznościach festiwal pojawił się na świecie i w bieszczadzkim kalendarium imprez. W tym momencie na terenie festiwalu było już niemal 500 osób. Spore tłumy zgromadzone także były przy stanowisku astronomów z Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie można było w ciągu dnia obserwować słońce, a w nocy gwiazdy, ale też posłuchać niezwykle ciekawych opowieści Roberta Burego oraz Pavla Durisa. Najmłodsi mogli zapoznać się z wysokiej klasy teleskopami, które pokazywały to co w tym rejonie Bieszczad jest jeszcze nieskażone – czyste i ciemne niebo. Zapalono ogniska, co już stało się małą tradycją festiwalu.
Na ekranie wyświetlono pierwsze diaporamy i filmy Mariusza Nędzyńskiego i Andrzeja Bujalskiego. Niektóre historie były wręcz z komicznym zabarwieniem i pokazywały dość nieznaną stronę pracy przyrodników, a film o motylach uderzał wspaniałą kolorystyką wiernie oddaną przez wysokiej klasy system projekcyjny.
O godzinie 20:00 z lekkim opóźnieniem pojawił się zespół – gwiazda wieczoru DOM o ZIELONYCH PROGACH, który poprzez swoją ponad godzinną obecność na scenie uświetnił ten wieczór doskonałym koncertem, pełnym pozytywnej energii co wywołało bardzo żywiołowe reakcje publiczności i wprowadziło piękną atmosferę, którą będziemy jeszcze długo pamiętać.
Po dwóch bisach, nastąpił kulminacyjny moment dnia festiwalowego – świetnie opracowana diaporama Pavla Durisa o Parku Gwiezdnego Nieba, pokazująca unikatowe zdjęcia zrobione drodze mlecznej i gwiazdom, a następnie wyjątkowe wydarzenie kończące cały dzień – cykl Diaporam Grzegorza Leśniewskiego przygotowanych specjalnie na ten festiwal z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo przez zespół smyczkowy ALEGRIJA, który doskonale oddawał klimat prezentowanych zdjęć. Wyjątkowe połączenie żywego dźwięku i obrazu wzbudziło zachwyt wśród ogromnej liczby gości.
Na zakończenie niezmordowany prowadzący Mariusz Matera wraz z przyjaciółmi zaśpiewali pieśń „Bieszczadzkie Anioły” i w ten piękny sposób zamknęli II edycję festiwalu zapraszając wszystkich zebranych do uczestnictwa w kolejnej edycji.
Ze strony organizatorów chcieliśmy tym samym wszystkim zarówno do strony Wykonawców, Gości, Wolontariuszy, a także sponsorów podziękować za wsparcie, dobre słowo co na pewno pozwoliło nam przetrwać i przejść przez trudy organizacji tej II edycji i obiecujemy, że III edycja będzie również zaskakiwać nowymi pomysłami.
Reportaż można też przeczytać na :
Kilka dodatkowych zdjęć z festiwalu :