historia
festiwal
V Edycja
Szanowni Państwo,
To już 5 lat!
Nieprawdopodobne jak ten czas płynie, a my już od pięciu lat tworzymy wydarzenie – bo chyba tak należy odbierać DOLINĘ SANU – w naszym ukochanym bieszczadzkim zakątku. Przez ten czas zaprezentowaliśmy niesamowite multimedialne diaporamy, tworząc nową jakość w bieszczadzkim krajobrazie imprez, gdzie na otwartej przestrzeni, na dużych ekranach, z towarzyszeniem doskonałej muzyki na żywo, prezentujemy wszelkie kolory bieszczadzkiej przyrody, zachęcając do jej smakowania wszystkimi zmysłami. Przez poprzednie cztery edycje gościliśmy wspaniałych artystów – m.in. Dom o Zielonych Progach, Cztery Pory Roq, Klaus Trzaska Band, Bimber Boys, Ofensywa Brunetów, Wilcze Echa, Jarka Buczka, Na drabinie – którzy występowali dla naszej wspaniałej publiczności liczącej już ponad 2 tysiące osób przez wszystkie edycje. Wspieraliśmy też lokalne inicjatywy rzemiosła, ale i aktywności związanej z zachowaniem krajobrazu – Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady.
Wspierali nas – Dom Kultury CHADEK z Chełma, Lasy Państwowe, Gmina Lutowiska, TVP Rzeszów, portale bieszczadzkie oraz nasi wspaniali goście i beneficjenci.
Tym samym V edycja – jubileuszowa – zobowiązuje nas do tego aby była wyjątkowa, ale też podkreślała to co odbywało się poprzez poprzednie nasze spotkania z Bieszczadami w Mucznym.
V edycja festiwalu odbędzie się 20 sierpnia 2016 roku w miejscowości Muczne w gminie Lutowiska w Bieszczadach ale tym razem wracamy na większy teren przed hotelem w Mucznym, który będzie świeżo otwartym obiektem dla gości.
Tematem przewodnim będzie ponownie nasza bieszczadzka przyroda oraz historia i jej dzieje, tak zawikłane, ale jednocześnie nierozerwalnie związane z przyrodą i od niej uzależnione.
W tej tematyce zaprezentujemy także wyjątkowe multimedialne diaporamy główne na ponad 6-metrowym ekranie, pokazujące to co Bieszczady w tym zakresie maja najpiękniejszego we wszystkich swoich aspektach oraz specjalne diaporamy edukacyjne Nadleśnictwa Stuposiany.
Ponownie będziemy gościć naszych starych przyjaciół – zespoły muzyczne Dom o Zielonych Progach, Cztery Pory Roq oraz dołączy do tego znamienitego grona kolejna gwiazda Wolna Grupa Bukowina. Ponownie też powitamy naszych czołowych fotografów, ale także i nowych przyjaciół – portal www.naszebieszczady.com. Stałe elementy z poprzednich lat – konkursy, wystawa i kiermasz rękodzieła, literatury i wyrobów kulinarnych – będą również nam towarzyszyć przez cały festiwalowy dzień. Wyjątkową atrakcję będą stanowić pokazy astronomiczne przygotowane przez Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.
Tradycyjnie festiwal będzie promowany przez unikatowy plakat oraz naszą festiwalową koszulkę.
Serdecznie zapraszamy już dzisiaj na V JUBILEUSZOWY FESTIWAL DOLINY SANU w Bieszczadach!
Początek dnia festiwalowego – godzina 17:00
Przywitanie gości oraz zapowiedź nadchodzących atrakcji
Godz. 17:15 – 18:00
Konkursy dla dzieci, akcje promocyjne
Obszar festiwalu
Degustacja lokalnych smakołyków, spotkania z lokalnymi artystami i twórcami, przyrodnikami i leśnikami przy muzyce.
NIESPODZIANKI KULINARNE i PRZYRODNICZE
POKAZY ASTRONOMICZNE
Godz. 18:00 – 18:45
Koncert zespołu 4 PORY ROQ
Zespół 4 PORY ROQ powstał w styczniu 1992 r., jako Zespół szkolny. Sam jest twórcą wykonywanych utworów, do których teksty pisze solistka zespołu Anna Bobruś. Muzykę komponują wspólnie. Od początku odnosili poważne sukcesy artystyczne w młodzieżowych konkursach muzycznych.
Już jesienią 1992 roku uzyskali I miejsce w Ogólnopolskich Reprezentacjach Muzycznych CHRYPA’ 92 w Krakowie. Wzięli udział niemal we wszystkich najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach muzycznych w kraju. Zawsze byli dostrzegani przez jurorów i publiczność. Dlatego często z poszczególnych konkursów przyjeżdżają z kilkoma nagrodami, wśród których obok nagród głównych znajdują się również nagrody publiczności.
Piosenka autorska, którą tworzą jest rozpoznawana przez publiczność wielu znaczących festiwali muzycznych i często wspólnie z nimi wykonywana podczas koncertów. Mniej znana i rozpoznawana jest we własnym mieście i regionie, mimo, że zespół chętnie koncertuje. Zespół 4 PORY ROQ jest znakomitym Ambasadorem Muzycznym Chełma, Ziemi Chełmskiej i Lubelszczyzny. Dlatego tytuły prasowe: „Chełm reprezentuje Lublin” – mowa np. o festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, nie są przypadkowe, a wykaz nagród i osiągnięć artystycznych zespołu, jest niezwykle imponujący. Wśród nich I nagroda czyli Złote Skrzydło na Festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2005 roku. Skład Zespołu 4 PORY ROQ ulegał częstym zmianom.
Skład zespołu:
Ania Bobruś – wokal, teksty
Grzegorz Sykuła – gitara akustyczna
Marcin Wójtowicz – bas akustyczny
Michał Słomiński – instrumenty klawiszowe
Godz. 18:45 – 19:00
Przerwa techniczna.
Obszar festiwalu – Rozpalenie ognisk
Konkursy pod sceną, wręczenie nagród.
Godz. 19:00 – 19:45
Koncert zespołu WOLNA GRUPA BUKOWINA
Wolna Grupa Bukowina– polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków.
Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.
Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.
Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:
- Grażyna Kulawik – śpiew,
- Wojciech Jarociński – śpiew, gitara
- Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara
- Wojciech Maziakowski – gitara basowa
- Marek Zarankiewicz – instrumenty perkusyjne
- Krzysztof Żesławski – gitara elektryczna
Godz. 19:45 – 20:30
DOLINA SANU – prezentacja jubileuszowa
CZĘŚĆ MULTIMEDIALNA: Multimedialny Pokaz Diaporam i filmów zaproszonych gości
4 diaporamy tematyczne i wyjątkowa muzyka.
POKAZ SPECJALNY: Diaporama edukacyjna LASÓW PAŃSTWOWYCH
Godz. 20:30 – 21:30
Koncert zespołu DOM o ZIELONYCH PROGACH
„Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest…
Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od parunastu lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki „Domu” weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a Gór mi mało czy Zostanie tyle górdoczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy „idzie w lud” i staje się jego własnością.
Ogromną zasługą „Domu” jest też współtworzenie projektu „W górach jest wszystko, co kocham…” – cyklu koncertów w ośrodkach akademickich całego kraju, od dziesięciu lat promujących wgórową piosenkę. No właśnie… powstał nawet nowy przymiotnik: wgórowa może być piosenka, koncert, wykonawca, nastrój. Nawet tiszerty bywają wgórowe.
Od samego początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Basia Mendyk, również od zawsze w zespole, pełna temperamentu, a gdy trzeba liryczna, zawsze doskonała wokalnie. Bartosz Pelton Zalewski to klasa sama w sobie. W „Domu” najczęściej gra na gitarze basowej, ale też śpiewa, komponuje i pisze teksty. Wiosną 2006 do zespołu dołączył najmłodszy – Marcin Skaba, skrzypek, showman, wulkan energii, błyskawicznie nawiązujący kontakt z każdą publicznością, jej ulubieniec. To chyba jemu zespół zawdzięcza jazzujące brzmienia, również tych najstarszych, na nowo zaaranżowanych, piosenek.
Wkrótce po powstaniu, na YAPIE w roku 2002, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom” przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu.
Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham…” Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny – o zielonych progach
Godz. 21:45 – 22:00
Zakończenie dnia festiwalowego.
Zabawa przy ognisku.
Nocne obserwacje nieba – jeśli pogoda pozwoli !
Patronat specjalny:
Nadleśnictwo Stuposiany
Gmina Lutowiska
Organizatorzy:
Gospodarstwo Agroturystyczne SIEDLISKO CARPATHIA Muczne www.muczne.com.pl
Portal: Dolina Sanu www.dolinasanu.pl
Grzegorz Augustyn www.grzegorzaugustyn.com
Partnerzy:
Dom Kultury CHADEK – w Chełmie
Park Gwiezdnego Nieba BIESZCZADY – www.gwiezdnebieszczady.pl
Portal www.bieszczady.pl
Portal www.naszebieszczady.pl